logo

Херсонське територіальне відділення

На зламі історії, коли в країні змінюються її основа – устрій - виникає безліч можливостей. Однією з таких можливостей для багатьох людей в лихих 90 стала професія, про яку до перебудови якщо й чули, то досить вузьке коло людей. В економіку прийшла приватна власність, виникла необхідність контролю за нею, а отже мали прийти фахівці, які здійснювали б цей контроль. Це мали бути люди не тільки професійні, а ще й моральні, відповідальні і т.п. Якщо коротко, то ум, честь і совість в сфері економічної діяльності. Професіоналів з такими даними на процвітаючому «дикому» заході вже давно назвали аудиторами.

Перші херсонські аудитори по різному дізналися про існування такої професії. Наприклад професор Херсонського технологічного університету Труш Володимир Євдокимович про те, що існує така професія дізнався на стажуванні в Британії, куди поїхала група українських викладачів ВУЗІВ після падіння залізного занавісу.

Щербина Анатолій Миколайвич реформував контрольно-ревізійний відділ управління торгівлі при Херсонському Облвиконкомі в одну із перших аудиторських фірм.

Взагалі їх, перших сертифікованих аудиторів, які здали іспити в грудні 1993 року було шість: Труш В.Є., Щербина А.М., Бурих О.Н., Пуляєва А.А., представник Нацбанку Резнік А.Д., та представник податкової – Ольчик Н.І.

Тоді ж було сформоване перше територіальне відділення САУ і очолив його, на той час ще не сертифікований аудитор, викладач Херсонського індустріального інституту Фурсов Микола Федорович.

Першим секретарем територіального відділення АПУ став, нині покійний, Бурих Олександр Нестерович.

За 1994 рок ряди аудиторів поповнили ще 11 фахівців. Це Корольов А.Т., Коннова А.П., Олексюк В.П., Січова В.І., Рапопорт О.Ю., Рапопорт Ю.Ш., Покрасенко В.А., Румянцева Т.Г., Вальтер Р.Д., Нижеголенко Г.А., Ярошенко Ю.Б.

Саме ці люди були піонерами в формуванні аудиторської спільноти на Херсонщині.

Уже в 1994 році аудиторська спільнота провела збори, на яких одноголосно довірила очолити територіальне відділення САУ Олексюку Віктору Павловичу, а секретарем територіального відділення АПУ став Щербина Анатолій Миколайович.

На той час законодавчо було встановлено обов’язковість аудиту.

Це позитивно сприяло становленню професії аудитора, збільшенню їх кількості. Тому перераховувати подальше поповнення аудиторської спільноти вже не має сенсу. Аудит розвивався швидко і бурхливо. Але кожна подія має 2 сторони. Негативною стороною стало те, що через обов’язковість аудиту, у деяких аудиторів склалось враження, що аудит – легкий хліб, з забезпеченими об’ємами. Взагалі, аудитори – це частина нашого суспільства – і серед них трапляються різні люди, як і в цілому у суспільстві.

Займатися аудитом в ті часи було цікаво. Тоді ще діяла дещо інша система взаємовідносин влади і підприємців. Законодавство було прописане чіткіше. Норми законів, які б діяли в супереч один одному, зустрічалися рідко. І коли аудитор допомагав підприємцю відстоювати свої права мав значення, в першу чергу професіоналізм, а не теперішнє поняття: «В бюджеті немає грошей.»

Нам так здається, що в ті роки ми всі були зайняті тим, що вчилися займатися підприємницькою діяльністю, ділились своїм досвідом з іншими підприємцями, набували професіоналізму і більш чіткого розуміння, що ж таке аудитор.

У 2000 році територіальне відділення спілки аудиторів очолили Січова Валентина Іванівна, а секретарем територіального відділення АПУ став нині покійний Стрельнік Леонтій Михайлович.

У 2005 році головою Херсонського територіального відділення Спілки ацдиторів України став Зорін Вадим Вікторович, а членами Ради – аудитори Смагіна О.А., Руденко – Зоря І.А., Нічик Н.Б.

Аудитори Херсонщини практикувати проведення семінарів і конференцій. З вдячністю згадуємо підтримку в проведені цих заходів київського аудитора, корифея аудиту - доктора економічних наук, професора Редько О.Ю., членів Запоріжського ТВ Драча В.І., Проскуріну Н.М. і найближчих сусідів –Миколаївське ТВ САУ та її колишнього керівника – Загору Л.М. Вони були найчастішими учасниками наших заходів і сприяли налагодженню міжобласних контактів аудиторів, обміну досвідом у нашій нелегкій та відповідальній праці.